$5 Meals

I have added a new category $5 meals.  I want to first explain my rationale for adding this so late in the game. I enjoy reading lots of blogs. It often helps me with saving money and it also gives me so great ideas.  One of the consistent themes that I have been reading for several month is that the cost of food is rising.  I have read on some sites that the expectations is that all food prices would increase by 10% plus percent by the end of the year.    I am definitely starting to see this in my area. For example, a 10 pack of water flavors has been priced at $1.00 for at least 2 years.  This is my buy price and I can always find at Walmart.  Yesterday, the price had increased to $1.23 for the box.  Fortunately, I have worked really hard to stock both the freezer and pantries with enough supplies to last at least until December if not longer.   I decided that I also wanted to start a list of these $5 meals so that in the future, I can come back and rotate through them again!

Spaghetti sauce- this is definitely a family favorite. In fact, most everyone prefers this over jarred sauce.  I did not know if we would have enough tomatoes to restock this summer but it appears we do. I did not try and make any salsa or diced tomatoes but hopefully in the future we will be able to stock both the spaghettis sauce and other items.    The tomatoes are from the garden, I purchased around 40 plants for $36 this spring so I am averaging $1 per crockpot as my cost.  $1 green pepper, $0.50 onion (from freezer), basil and oregano were from the freezer from past years.  Garlic =$0.50 and 1 tablespoon of sugar.  $3 for the sauce and $1.00 for the pasta makes a hearty meal for all  of us less than $5.

Pasta Salad for lunch-  We all are taking lunch most days. The kids really don’t like sandwiches and I try to avoid bread whenever convent so that leaves a lot of decisions and lunch making.  We have found an easy solution- dressing up pasta salad.

Suddenly Pasta Salad™ Creamy Parmesan - Front

I always purchase when I find for $1 a box.  We actually used 2 boxes to make 7 lunches.  I added Deli Ham that was purchased on clearance for $1.84, a half a block of colby jack cheese, purchased for something else, 2 boiled eggs, (ten cent each) and of course tomatoes from the garden.   Less than $5 for lunch for everyone that is filling and good!

 

Do you have $5 meal ideas to share?

Meal for under $5

I wanted to share a meal that cost us a total of $4.75 plus tax and made 7 meals. All five of us ate dinner. Kendall does not like meat so we placed her brat and some left-over corn in a lunch container. I added some pepperoni from the fridge and a tomato to the remaining pasta salad for my lunch tomorrow.

Brats, these were found on sale for $2.75 for a pack of 5. Each time I stop at the grocery store to grab milk or veggies, I always walk down the meat section just to see if I can find anything reduced.  I think these were purchased last April or May. They were in the freezer until yesterday.

See the source image

Suddenly Salad- I usually stock up on these when I find them priced at $1 each.  We often make 2 boxes for a meal or use for our lunches.  I still have around 8 boxes in my pantry for future use. Kendall  made this while I went to the store for produce.

 

See the source image

Corn on the cob!  I have been watching prices this summer in hopes of stocking up on these but since this is the cheapest I have found all year and the freezer is full. Guess we can enjoy now! We placed these in the shucks on the grill and man did everyone enjoy!

Visual search query image