Saving on Sunday

We have definitely started one of the busy season of our lives. We have a minimum of three ball games a week in addition to scheduled practices and other events. During the month of September, I have two established goals first keep grocery spending to a minimum and second eliminate going out to eat. Today, I want to share how we are able to accomplish both of these goals.

I have a snack bag that I carry in my van all the time. I periodically refill it with snacks, typically you will find granola/fruit bar, rice krispy treats, fruit snacks and packs of applesauce in it. I have a huge purse and simply throw the snack bag in my purse before heading into a ballgame. If we have packs of chips, I let each of the kids add a bag of chips to my purse as well. This eliminates the need/ desire to purchase snacks at the game. Snack usually cost around $1 each for five people that is $5 a game or $15 a week that we are saving by bring in our own snacks.

The second way we save is by bring our drinks. The child that is participating in the game always needs a Gatorade or a water bottle. Each game I see at least one if not three parent buying a drink from the concession stand because they “forget” to bring one. I usually also pack a water per person or can of soda in our small cooler. I have never seen a sign at a school event that says “no outside food or drinks” so I usually just carry the cooler or I can always send the kids back to the car to grab a drink. At competition events, I will bring at least a water bottle in my bag and we do go back to the car to snack and even eat. Most Gatorades are $2 each. I can buy a 6 pack not on sale for less than $4 so I am saving a minimum of $4 a week. This does not include the $1 water for the rest of us or at least $12 a week.

Finally, we always plan ahead for the games. We always try to eat prior to the games. At worse, we have planned a portable meal such as hamburgers, sloppy joes, chicken sandwiches, chicken nuggets or burritos. This way, we can eat in the car prior to the game starting or even during the game. Now I do want to say that my whole family REALLY like ball game food. I have not seen nachos or chill cheese fries that don’t look delicious and usually smell even better. However, if we chose to eat even at one game at week, we spend at least $20 a week or $80 a month. Eighty dollars will buy us a nice meal even better than ball game food. One way we enjoy the ball game food is that if we all have eaten dinner prior to the game we can share an order of nachos for $3 or even a couple orders of fries. This way we are still saving at least $15 a week!